Czym charakteryzuje się promiennik podczerwieni?

przez | 20 września 2019

Słońce jest naturalnym źródłem ciepła, a co za tym idzie od energii. Człowiek już od dawna zauważył tą zależność, dzięki czemu powstają coraz to nowsze technologie grzewcze, który wykorzystują właśnie promienie ciepła ze słońca. Ciepło, które czujesz na sobie w ciągu dnia – pochodzące od słońca – to właśni promieniowanie podczerwone. Dowiedz się czym dokładnie charakteryzują się promienniki podczerwieni i w jaki sposób działają. Przejdź do dalszej części artykułu!

W jaki sposób działają promienniki podczerwieni?

Znane nam sposoby ogrzewania, ogrzewają drogą pośrednią. Poprzez ciepło, na przykład spalane drewno w kominku, nagrzewają pomieszczenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie odczuć wyższą, bardziej komfortową temperaturę. Nieco inaczej jest w przypadku promienników podczerwieni. Działają one podobnie jak nasze słońce. Nie ocieplają temperatury powietrza, a jedynie przedmioty, ludzi i wszystko co znajduje się w danym pomieszczeniu. Dzięki temu jest to rozwiązanie w wielu okolicznościach bardziej wydajne. Ciepło rozkłada się równomiernie i ponadto odczuwane jest natychmiast. Nie ma tutaj potrzeby czekać aż pomieszczenie się nagrzeje.

Jest to rozwiązanie, które doceniają zwłaszcza alergicy. Nie zachodzi tutaj do wymiany ciepła w otoczeniu, dzięki czemu kurz i inne alergeny nie przemieszczają się. Ciepło odczuwalne jest niemalże natychmiast, a my możemy cieszyć się tego typu rozwiązaniem.

Jakie rodzaje ogrzewania na podczerwień rozróżniamy?

Rodzaj czynników podczerwieni zależy przede wszystkim od długości fal. Rozróżniamy tutaj rozwiązania krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe. Innymi słowy, im krótsza jest fala tym bardziej intensywne ciepło jest emitowane. Jednocześnie należy tutaj zwrócić uwagę na fakt światła widzialnego. W krótszych falach jest ono znacznie bardziej widzialne, przez co może być rażące. Wybierając odpowiednie urządzenie powinniśmy zwrócić na to uwagę, gdyż niektóre produkty proponują technologię znacznie zmniejszającą emitowane światło, przy zachowaniu jego wartości cieplnych. Urządzenia długofalowe natomiast nie wytwarzają światła, ale są również znacznie mniej efektywne pod względem cieplnym. Z tego względu nadają się raczej do niewielkich pomieszczeń zamkniętych.

Gdzie warto zastosować promiennik podczerwieni?

Jak można się domyślać, taki rodzaj ogrzewania świetnie pasuje do nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają bezobsługowego i komfortowego sposobu ogrzewania, które jest również relatywnie ekonomiczne. Jego zastosowań jest naprawdę mnóstwo, ale najlepiej sprawdzają się do ogrzewania niewielkich pomieszczeń, w których często przebywają ludzie. Świetnie sprawdzają się również w takich budynkach, jak kościołach, magazynach, galeriach handlowych czy restauracjach. Mogą być skutecznie wykorzystywane również jako ogrzewanie zewnętrzne.

Jeżeli interesują Cię alternatywne źródła energii i stawiasz na ekologiczne ogrzewanie to jak najbardziej powinieneś zdecydować się na ogrzewanie promiennikiem podczerwieni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *